U naszego zachodniego sąsiada pojawiają się coraz większe wątpliwości, czy wprowadzony w 2013 roku zasiłek opiekuńczy nie było przekroczeniem kompetencji przez ustawodawcę federalnego. Punktem wyjścia tego problemu jest art. 72 ustęp 2 ustawy zasadniczej Niemiec, który uprawnia władze federalne do Read more…


Bezrobotni pobierający w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych muszą się liczyć z tym, że ich dane osobowe będą przetwarzane i prześwietlane przez szereg instytucji państwowych. Federalny Sąd Społeczny w Kassel oddalił skargę bezrobotnego z Dortmundu, który uważał, że przepisy ustawy socjalnej Read more…


8 kwietnia 2015 r. odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz, Wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka, Wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego i innych przedstawicieli najwyższy władz państwowych oraz delegacji Trybunału Read more…


Sygn.  akt U 8/14  Sentencja orzeczenia: § 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających oraz składu, trybu powoływania i zadań komisji Read more…


Politycy z CDU i CSU krytykują decyzje Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert (CDU), zwraca uwagę na „wyraźnie widoczne tendencje do dowolności w interpretacjach” ze strony sędziów z Karlsruhe w doniosłych politycznie kwestiach. Jako przykład podaje wyrokowanie o Read more…


W czwartek odbyły się kolejne warsztaty ze stosowania praw człowieka w praktyce w wąskim gronie. Tym razem zostały poświęcone sporządzaniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a poprowadził je prof. Ireneusz Kamiński, sędzia ad hoc ETPC i pracownik naukowy Polskiej Read more…


W ubiegłym miesiącu Bundesrat uchwalił ustawę wprowadzającą poważne zmiany na rynku nieruchomości, która obecnie oczekuje na podpis prezydenta Joachima Gaucka. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów czynsze za wynajem lokalu nie będą mogły przekraczać średnich cen wynajmu w danej części miasta Read more…


Ostatnie wybory samorządowe ujawniły wiele wad systemu wyborczego. Liczba głosów nieważnych oraz nieprawidłowości, jakie miały miejsce podczas wyborów wzbudziły w społeczeństwie wątpliwości co do wiarygodności procesu wyborczego w Polsce. Dlatego 18 marca do laski marszałkowskiej wpłynął projekt grupy posłów, dotyczący Read more…


Dzisiaj odbyło się spotkanie z drem Martinem Belovem z Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy poświęcone roli Sądu Konstytucyjnego w bułgarskiej demokracji. Wśród uczestników spotkania oprócz Członków i Sympatyków naszego Koła znaleźli się także seminarzyści Colloquium Legale, a także Read more…


Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego Legislator serdecznie zaprasza swoich Członków, Sympatyków i wszystkich zainteresowanych studentów na warsztaty w wąskim gronie ze sporządzania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które odbędą się w czwartek 16 kwietnia o godzinie 18:30 w sali 416 Read more…