Po spotkaniu o bułgarskim Sądzie Konstytucyjnym


Dzisiaj odbyło się spotkanie z drem Martinem Belovem z Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy poświęcone roli Sądu Konstytucyjnego w bułgarskiej demokracji. Wśród uczestników spotkania oprócz Członków i Sympatyków naszego Koła znaleźli się także seminarzyści Colloquium Legale, a także dr Marcin Stębelski oraz dr Paweł Wojciechowski.

W godzinnym wykładzie dr Belov zreferował spory wokół roli Sądu Konstytucyjnego w latach 90., kiedy ważyły się losy jego powstania – zwrócił uwagę, że przeciwnicy tego pomysłu obawiali się, że stanie się on czymś w rodzaju drugiej izby parlamentu, która uchodziła wówczas za relikt poprzednich stuleci.

Wskazał też, jakie podmioty dysponują legitymacją wnioskową do Sądu Konstytucyjnego: grupa parlamentarzystów, zgromadzenie Naczelnego Sądu Kasacyjnego, zgromadzenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezydent oraz Rada Ministrów. Podkreślił, że sądy nie mogą składać pytań prawnych do SK, lecz jedynie mają prawo zwrócić się do legitymowanych podmiotów z prośbą o złożenie wniosku, od którego zależy rozstrzygnięcie konkretnej sprawy. Brak również klasycznej instytucji skargi konstytucyjnej – obywatele mogą je składać jedynie za pośrednictwem jednego z dwóch ombudsmanów.

 

Kontakt | Email: legislator.kn@uw.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*