Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Meklemburgii Matthiasa Crone`a poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie, zwłaszcza w odniesieniu do ich praw wyborczych, nie przebiega w sposób zadowalający. W ostatnich dniach odniósł się do tego w wypowiedzi skierowanej do Nadzwyczajnej Komisji Narodów Zjednoczonych ds. niepełnosprawnych. Stwierdził, że dla zwiększenia udziału osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie w Meklemburgii potrzeba większego niż dotąd zaangażowania społecznego . Sprawa jest tym bardziej pilna, że niepełnosprawność dotyka coraz większą liczbę osób – w tym co dziewiątego mieszkańca Meklemburgii.
Rzecznik krytykuje regulacje pozbawiające praw wyborczych osób ubezwłasnowolnionych oraz chorych psychicznie i umieszczonych w zakładach psychiatrycznych. Jak twierdzi, jest to rażąco niezgodne z Konwencją Narodów Zjednoczonych, która zapewnia tym ludziom prawo uczestnictwa w wyborach.
Zwiększenie udziału osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie w funkcjonowaniu społeczeństwa w opinii Rzecznika jest rzeczą konieczną i możliwą do urzeczywistnienia. W tym celu należy zorganizować szeroką kampanię społeczną oraz nakreślić plan działania. Sposoby i formy włączenia wykluczonych społecznie powinny zostać ustanowione przez prawo i to one stanowiłyby właśnie największą wskazówkę. W każdym urzędzie powinno się także ustanowić rzecznika praw osób niepełnosprawnych odpowiedzialnego za kwestie praw tych osób oraz realizacji programu tworzenia otwartego i przyjaznego społeczeństwa. Odnosi się to też do niwelowania barier dla osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej i infrastrukturze.
Matthias Crone stwierdził, iż równouprawnienie osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie będzie dla niego kwestią priorytetową.
TM/zespół niemiecki