Finansowanie opieki zdrowotnej z budżetu federalnego niekonstytucyjne?


Minister zdrowia Hermann Grohe z CDU zaproponował nową regulację ochrony zdrowia. Projekt zakłada ustanowienie nowego Programu Opieki Zdrowotnej i jego sfinansowanie przez krajowe kasy chorych. W tym celu Komisja Zdrowia w Bundestagu zleciła kasom chorym zwiększenie wydatków na cele socjalne. Jednak profesor Astrid Wallrabenstein z Uniwersytetu im. Goethego zarzuca mu sprzeczność z art. 87 Ustawy Zasadniczej.

da5bdfd4f9
Prof. dr Astrid Wallrabenstein, fot. www.gruene-bundestag.de

 Zarzut niekonstytucyjności dotyczy ustanowionego sposobu finansowania wydatków na ochronę zdrowia i przekroczenia przez federalnego ministra zdrowia swych kompetencji. Projekt bowiem zakłada finansowanie nowych wydatków przez Federalny Urząd ds. Poprawy Zdrowia, co jest naruszeniem wyłącznych kompetencji poszczególnych krajów do wykładania pieniędzy na cele zdrowotne.

Wallrabenstein wytyka ponadto ministrowi wykorzystywanie w tym względzie luki prawnej, ponieważ formalnie projekt nowej regulacji pochodzi od Federalnego Urzędu ds. Poprawy Zdrowia co pozwala mu powoływać się na kompetencje mieszczące się w zakresie zabezpieczenia socjalnego.

Prof. Wallrabenstein jest wykładowcą prawa socjalnego na Uniwersytecie im. J. W. Goethego we Frankfurcie nad Menem, członkiem kilku rządowych organów doradczych oraz sędzią w heskim sądzie do spraw socjalnych.

zespół niemiecki/TM

Kontakt | Email: legislator.kn@uw.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*