224. rocznica Konstytucji 3 Maja


Dziś upływa 224 rocznica uchwalenia przez polski sejm Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r., zwana popularnie Konstytucją Trzeciego Maja. Była drugim, a biorąc pod uwagę zapomnianą konstytucję korsykańską, trzecim takim aktem prawnym na świecie. Została uchwalona w trudnej dla ówczesnej Rzeczypospolitej sytuacji politycznej, w której kraj pozostawał ściśle uzależniony od zagranicznych mocarstw, a zwłaszcza Rosji.

Najważniejszymi postanowieniami Konstytucji 3 Maja było:

– zniesienie liberum veto

– wprowadzenie monarchii dziedzicznej zamiast elekcyjnej

– wprowadzenie kadencyjności sejmu

– przyznanie przywilejów mieszczaństwu m.in. zarezerwowanego dotychczas dla szlachty prawa nabywania ziemi

Jak pisał to uznany polski historyk śp. prof. Jerzy Łojek, Konstytucja 3 Maja stała się przejawem i symbolem samodzielnego i niepodległego decydowania przez Polaków i Litwinów o losach Rzeczypospolitej. Była świadectwem odzyskania niepodległości. 

 

Orzeł_Biały_1749
Orzeł z szarfą z łacińską inskrypcją oznaczającą „Moim elementem jest wolność” – rysunek pochodzi z traktatu politycznego Stanisława Leszczyńskiego. Konstytucja 3 Maja uchodzi za zwieńczenie jego ideałów opisanych wiele lat wcześniej.

Polska konstytucja została zauważana w Europie i spotkała z ciepłymi komentarzami. Szczególnie często podkreślano, że wprowadza ona ważne dla interesu państwa zmiany w bezkrwawy sposób – inaczej niż we Francji, targanej wówczas krwawą rewolucyjną zawieruchą.  Mimo to Konstytucja 3 Maja nie obowiązywała długo, bo wkrótce po jej uchwaleniu doszło do zbrojnej interwencji Cesarstwa Rosyjskiego, która doprowadziło do abdykacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz pierwszego rozbioru Polski.

jr

Kontakt | Email: legislator.kn@uw.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*