Rumuński Sąd Konstytucyjny: większość zwykła to nie większość absolutna


Rumuński Sąd Konstytucyjny orzekł w sprawie wniosku grupy senatorów Partii Narodowo-Liberalnej, którzy domagali się stwierdzenia niekonstytucyjności kontrowersyjnej uchwały kierownictwa senatu.

curtea-constitutionala
fot. newsbv.ro

Pod koniec marca senat rozpatrywał wniosek rumuńskiego urzędu antykorupcyjnego (DNA) o uchylenie immunitetu jednemu z członków izby oraz ministrowi infrastruktury, Danowi Sova z Partii Socjalistycznej. Sova miał zostać oskarżony o m.in. przekroczenie uprawnień i nadużywanie władzy. Mimo że większość obecnych opowiedziała się za wydaniem polityka w ręce organów ścigania, kierownictwo senatu uznało wniosek za oddalony, powołując się na jeden ze starszych przepisów regulaminu izby, zgodnie z którym taki wniosek wymaga bezwzględnej większości głosów.

Sąd Konstytucyjny stwierdził, że uchwała kierownictwa była sprzeczna z art.  76 Konstytucji, zgodnie z którym „prawa i uchwały podejmuje się większością głosów obecnych członków danej izby”.

Po orzeczeniu politykom rządzącej Partii Socjalistycznej pozostały dwa rozwiązania: albo zdobędą się na przeprowadzenie powtórnego głosowania w sprawie wniosku DNA, albo przyznają, że został on już uwzględniony w głosowaniu 25 marca.

jr/zespół niemiecki

Kontakt | Email: legislator.kn@uw.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*