Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zaobserwować dyskusję dotyczącą praworządności w Polsce. Według przytłaczającej większości środowiska prawniczego, działalność władzy ustawodawczej i wykonawczej doprowadziła do wielu kryzysów związanych z władzą sądowniczą. Czego dotyczyły wspomniane problemy?
Skład trybunału konstytucyjnego: 8 października 2015 roku, ustępujący sejm VII kadencji wybrał 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent nie przyjął przysięgi od żadnego z wybranych sędziów. Mimo późniejszego wyroku TK uznającego legalność wyboru 3 sędziów, sejm VIII kadencji wybrał kolejnych 5 sędziów do TK, od których tym razem Prezydent przyjął ślubowanie. Nieuznanie wyroku TK w tej sprawie przez władzę ustawodawczą i wykonawczą doprowadziło do licznych protestów i kwestionowania statusu osób określanych przez media sędziami-dublerami.
Reforma Krajowej Rady Sądownictwa: 8 grudnia 2017 roku sejm uchwalił ustawę zmieniającą sposób wyboru członków KRS. Odebrano władzy sądowniczej uprawnienia wyboru sędziów do KRS, zastępując to wyborem sędziów, ale przez sejm. Takie rozwiązanie, zdaniem wielu ekspertów z dziedziny prawa, narusza zasadę podziału i równoważenia się władz zawartą w artykule 10 konstytucji. Status sędziów, którzy byli rekomendowanych przez neo-KRS jest przedmiotem kontrowersji tak samo jak ich wyroki.
Ignorowanie przez polską władzę ustawodawczą i wykonawczą wyroków TSUE i ETPCz: W ostatnich latach, możemy zauważyć brak działań władz polskich dążących do zgodności naszego systemu sądownictwa z wyrokami międzynarodowych trybunałów. Takie działania stoją w sprzeczności z normą zawartą w artykule 9 konstytucji i osłabiają naszą pozycję międzynarodową.
Jak zaradzić powstałym kryzysom i przywrócić w Polsce praworządność? Na te i inne pytania odpowie Profesor Piotr Tuleja podczas spotkania „Drogi i bezdroża przywracania praworządności w Polsce”, które odbędzie się w czwartek 7 grudnia od godziny 18:30 do 20:00. Profesor Piotr Tuleja to kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, orzekający w latach 2010-2019. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych