Rada Konstytucyjna: Przepisy zakazujące kojarzenia klientów z kierowcami zgodne z francuską konstytucją


22 września 2015 r. orzeczenie francuskiej Rady Konstytucyjnej przecięło ciągnący się od miesięcy konflikt między taksówkarzami a właścicielami serwisu UberPop. W czerwcu bieżącego roku taksówkarze protestowali na ulicach Paryża przeciw usłudze, dzięki której nieprofesjonalni kierowcy wyrośli na konkurencję wobec licencjonowanych przewoźników. Powodem były niskie ceny przejazdów oferowane przez UberPop, a niemożliwe do zaoferowania przez taksówkarzy, muszących liczyć się z wydatkiem na licencję rzędu 100 tysięcy euro.

Według artykułu L. 3124-13 kodeksu transportowego za organizację systemu kojarzenia klientów z kierowcami nie będącymi taksówkarzami grozi do 2 lat więzienia i 300 tysięcy euro grzywny. 23 czerwca 2015 r. Sąd Kasacyjny wystąpił do Rady Konstytucyjnej z priorytetowym pytaniem o konstytucyjność podanego artykułu z artykułem 8. Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela z 1789 r. oraz artykułem 34 Konstytucji z 1958 r. Według Sądu Kasacyjnego nie było jasne, czy przepisy transportowe nie gwałcą praw i wartości gwarantowanych przez Konstytucję, w szczególności zasad: nullum crimen sine lege, proporcjonalności, domniemania niewinności oraz wolności działalności gospodarczej.

Rada Konstytucyjna odrzuciła całość argumentacji strony kwestionującej konstytucyjność przepisu kodeksu transportowego (czyli tzw. loi Thévenoud), który zakazywał działalności serwisów typu UberPop. Orzeczenie to stanowi potwierdzenie nielegalności usługi UberPop we Francji. W związku z tym Sąd Kasacyjny będzie mógł osądzić sprawę, a dyrektorzy UberPop staną przed Trybunałem Korekcyjnym (który jest pierwszą instancją w sprawach karnych we francuskim systemie prawnym).

Sygn. akt – 2015-484 QPC

 

Weronika Adamska

Kontakt | Email: legislator.kn@uw.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*